úterý 30. března 2010

1/2 PIM, nová éra, nový začátek.

Po neuvěřitelně dlouhé době tu máme opět jeden report ze závodu. Ani nevím jak se to stalo, ale byl jsem téměř donucen se zúčastnit Pražského půlmaratonu. Jedni hecovali, abych už se zvedl z gauče a něco předvedl, pak zase, že by to chtělo pěkně se hecnout a prošťouchnout pomalé a lenivé výklusy něčím rychlejším. A tak když se i Vavis rozhodl, že poběží a že nám zajistí normální startovné dva týdny před závodem, kývnul jsem na jeho nabídku. Navíc všude kolem bylo slyšet, poběžím svůj první půlmaraton. Co ty, za kolik to běháš? Poběžíš taky triatlonisto? Pozor už jsem považován za triatlonistu, ale řekl bych, že to je jen laické publikum. Pravověrní triatlonisté ví, že se za opravdového triatlonistu považovat nemohu, neplavu 100m pod minutu ani 1500m pod 25 minut, nejezdím na kole 100km s průměrem 40km/h a už vůbec neběhám desítku pod 30 minut. Tak jakej pak triatlonista. :))
Máme březen a půl PIM se závratným tempem blíží. Bylo na čase oprostit se od lednových a únorových běžkových radovánek a drahocený čas věnovat zvednutí svých běžeckých mini dávek (leden 25km, únor celých 10km). Začátek března byl takový vzpomínkový jak se vlastně běhá a s dalšími týdny přibývalo kilometráže a v závěru přípravy i nějaký ten "tempový" trénink.
V pátek odpoledne vyrážím pro číslo, pěkně bez fronty, v klidu měním tričko z velikosti L na M. Přece jen to je funkční běžecké triko, tak na co plachtu. Bohužel v tom měnění jsem zapomněl na obálku s číslem a čipem a pěkně jsem jí zanechal na pultu v Expu. Celou tuto situaci jsem zjistil večer doma, takže jsem byl vysloveně klidný před závodem. Nu co ráno zavolám a poptám se. Ráno vstávám jak přetažený pádlem, zase ta prokletá záda. Bohužel musím do Expa a tam se to prý s číslem nějak vyřeší. Takže před devátou jsem tam, obálka se našla, tak můžu zase frčet domů na snídani, pro věci a před závodní přípravu. Po cestě částečně rozhýbávám záda. Nicméně masáž od drahé podpořená fastum gelem taky dělá své.
Kolem 11 se snažíme prodrat Staroměstskou na povrch. Nasáváme atmosféru davu a v půl 12 máme sraz se všema známýma co poběží. Začínám vytahovat své trumfy na dnešní den, které mě mají dokopat k vytouženému času. Takže Garmin 310XT nastavený na zabijácké tempo 5:00min/km (nad todle tempo se nesmím dostat, jinak zahazuji číslo do Vltavy a vzdávám), dále kompresní podkolenky Moose černé barvy (černá zeštíhluje) a na konec závodní botky New Balance 827 (schopné běžet 4:00min/km a i rychleji). Nicméně musím zohlednit i protipól trumfů, to aby jste si nemysleli, že to bude dneska na osobáček. Takže zimní příprava téměř nulová, pro potíže s třísly a zády jsem letos vynechal i basketbalovou sezónu a v důsledku toho všeho krásných 8 kilo navíc a to především v kvalitním tuku. Takže odpovědět na před závodní otázku s jakým časem budu spokojen bylo něco jako pohyb na tenkém ledě. V průběhu stanovení cíle padali i úvahy o úspěšném dokončení, ale to jsem okamžitě zavrhnul. Tak tedy hodně opatrný cíl byl 1:50, postupně jsem se psychicky dopracoval k času 1:45, čas pod 1:40 by byl považován za neskonalý úspěch hodný nebetyčnému obdivu. Nakonec čas 1:40 byl vodítkem pro stanovení závodního tempa. Když vydržím super, když ne tak konec nějak doplácám.
Za 10 12 se hrnu do svého koridoru s tím, že Vavis je jeden přede mnou a až to pustí sejdeme se u balónku na 1:40. Jenže mě se chce ještě pořádně na malou a tak zase ven z koridoru, vystát frontičku, odlehčit a šupky dupky do davu, protože mezi tím už koridory vzali za své. Stojím někde u čísel 2500 a víš. Je tu výstřel a samozřejmě se chvíli čeká než se dav pohne vpřed. Na startovací pásce jsem se zpožděním 2:30. Zapínám Garmina a jdu na to. Začínám s tím, že 3km poběžím celkem ležérně, ale přes 5:00min/km to ne. Tak se tak prodírám davem kupředu a, že to je teda početný dav, který se občas nevejde ani na celou šířku silnice a tak tempo je střídavé. Na druhém ještě potkávám sousedku z Klatov, prohodíme pár slov a pak už si od 3.km držím své předpisové tempo 4:45min/km. Občas mi tempo ulítne směrem dolů, ale dalším limit 180 tepů držím. Pod Nuselákem (cca 4.km) předbíhám vodiče na 1:50. Další záživný moment je u otočky před Erpetem. V protisměru se zdravím se Seržou a těším se až ho doběhnu. Chvíli si ho poslechnu, oddechnu si a pak povalím dál. Během ani ne půl kilometru se tak stává. Dozvídám se jeho trable na soustředění, o jeho nachlazení a zjišťuji, že tempo přes 5:00min/km je moc pomalé, takže žádný ulejvání a frčíme dál. Desítku jsem odkroutil v čase 47:00, žádná hitparáda, ale ještě jedna o něco delší mě čeká. Při průběhu přes Palachovo náměstí bystřím zrak a pátrám po svém fan klubu. Na Mánesově mostu se jedna věrná, vlastně nejvěrnější našla a tak mávám a usmívám se do objektivu. Dostávám se na 12.km a musím říct, že až sem to v celku šlo. Pak začíná ta pakárna pod Letenskými sady, seběh a výběh... Stanovené tempo už se mi nedaří držet. Na 15.km v Holeškách padne dokonce první kilometr za pět minut. Již dávno jsem pohřbil šance na balónek s časem 1:40, tím pádem i to, že bych zahlédl či dokonce doběhl s Vavisem. Přebíhám Libeňák, sešrotuju to do Voctářovky a už se blíží Rohanské nábřeží s očekáváným fukarem. Snažím se schovat za nějakým běžcem, ale je mi to prd platným, neb všichni jsou mi do půli hrudi. Tak se tak probíjím a mám toho plný kecky. Překvapivě držím tempo těsně pod pět, ale stojí mě to příliš sil, které pak chybí při výběhu z Těšnovského tunelu. Následují kostky až k Čechovu mostu a to taky není žádná líbačka. Přeplácám most a do cíle už je to jen pár set metrů. Mobilizuji veškeré síly a chystám se na závěrečný finiš jak jsem Téčkovi slíbil. Ještě pár kroků a skoků a jsem tam. Protínám cílovou pásku v čase 1:45:25. Na Garminovi zatahuju ručku a tam svítí 1:42:44. Zázraky se nekonají, ale i tak panuje spokojenost s dosaženým časem. Skutečný reálný čas je 1:42:39 čemuž se dá přes všechny časoměřičské problémy věřit. V cíli zjišťuji, že Vavis to "odklusal" za 1:31:37, na což jsem fakt neměl, a tím mu také blahopřeji k osobáčku. Za lepších povětrnostních podmínek a bez lehce vyvrtnutém kotníku by to možná sfouknul po 90. Ale to asi až někdy příště. :)

záznam s Garmina: http://connect.garmin.com/activity/28161545

15 komentářů:

Ječmínek Máselník řekl(a)...

někteří na čas ještě o 2 minuty horší buší měsíce jak magoři. Ach jo, asi budu muset fakt shodit :-)))
Ale dobrý čtení, už jsem si říkal, jestlis náhodou neusnul jak to ďouče.

Sokolík řekl(a)...

Ten talent tam prostě je...a kila navíc Ti určitě sluší :)

Šewy řekl(a)...

JM: A to jako kdo? Ty kila jsou fakt děs, chce to opravdu sundat. Jinak zimní spánek je zimní spánek, ale teď už je jaro, tak hurá na to. :))

Sokolík: Ještě ho tak podpořit pořádným tréninkem, bohužel však mám asi i talent na lenost. :)) Slušet sluší, otázka co tomu řekne v létě neoprén a daší hadry. :))

Kateřina řekl(a)...

Já ti dám shodit..Tolik práce mi to dalo..:! Neopren zahřejeme a vytvarujeme přímo na tělo. A hadry ti půjčím svoje..;)

Ječmínek Máselník řekl(a)...

no jako kdo, no jako já;-).

johari řekl(a)...

Kila Ti fakt sluší... Jak toho tvá drahá docílila? Potřebovala bych poradit, abych to mohla aplikovat u svého drahého vyhublého :-)..

Anonymní řekl(a)...

Hezké počteníčko. Jen škoda, že je tvé psaní přímo úměrné tvé tréninkové píli :-)))
Nechtěl bys napsat něco ze života "Ležícího triatlonisty"? ;-)
Jinak gratulace k super výkonu a výsledku. S tím co máš naběhané a vzhledem k zdravotním problemum, fakt super. Tož sa drž ogare.

Téčko

Kateřina řekl(a)...

Johari - To je jednoduchý, denně teplé večeře ve stylu svíčkové, škvarek a noků se smetanou a občas to proložíš zeleninovým salátem, aby to nebylo podezřelé a nedošlo mu co máš v plánu..:) Jakmile se dostaneš na vysněnou váhu, už to jenom udržuješ a můžeš přidat víc zeleniny..:)) Ale není to krátkodobá záležitost a hlavně..musíš to celé absolvovat s ním ;)

Šewy řekl(a)...

Doplnil bych ještě sladká a polosladká vína, protože cukry to je taky slušnej energetickej příjem. Nejlépe lahvinka až dvě za večer. :))

Jo Téčko, něco ze života "Ležícího triatlonisty", to by bylo dost nudný čtení, však to znáš. ;)))

Kateřina řekl(a)...

Ano, drahý, dnes nás čeká Sauvignon VOC 2009, pozdní sběr, z Hortova vinařství. Doporučujeme :))

johari řekl(a)...

Díky za radu, ale přesně tak to dělám (vyjma toho vína), jenže zatím je to přibírání vidět jen na mě. (Je to na mě vidět za oba, ale rozhodně to není tím, že bych jedla za oba!) Ale jestli u vás to funguje, nevzdám to ;-).

Ječmínek Máselník řekl(a)...

Vidím, že u šewyů se pitný režim nepodceňuje. A tak to má být, vždyť riziku dehydratace jsou vystavena převážně sedavá zaměstnání:-)
BTW ten Hort ale určitě sladkej nebude, to Jirka nedělá....

Kateřina řekl(a)...

Ječmínku, tak možná by ses divil :) Tohle má cukru kolem 20g/l. Ale je famózní. Máme dvě flašky, tak pohni, dokud je ;)

Ječmínek Máselník řekl(a)...

20g na litr od Jirky Horta? No to čučím, ale je fakt, že už ho chvíli nesleduju.
S pohnutím to bude na pytel, s ohledem na náročnou sportovní přípravu teď noci v Praze nevyhledávám. Leda by Pavel vymyslel nějaký náročný program ;-)

Aldaman řekl(a)...

Teda nový článek, to jsem už ani nečekal, že něvo napíšeš.
Ale čas je to skvělý, já ho měl o sekundu lepší a to trénuji jako blázen :-(, asi talent nebo co.
S osmi kily navíc bych tě rád viděl, mně doma manželka nadává, kolik jí to dalo práce aby si mě vykrmila, a já to teď shodil :-).